تشخیص حرکت Motion Detection در دوربین مدار بسته

با توسعه و پیشرفت تکنولوژی در دنیا سیستم دوربین های مدار بسته هم رشد کرده و توسعه یافت، تولید کنندگان شروع به توسعه سیستم های نرم افزاری و هوشمند سازی سیستم های مدار بسته نمودند اما یکی از ابتدایی ترین تکنولوژی هایی که شاید بسیار جالب توجه مشتریان قرار گرفت سیستم تشخیص حرکت دوربین های مدار بسته بود. سیستم تشخیص حرکت به دوربین مدار بسته کمک می کند تا هر گونه حرکتی در جلوی دوربین را تشخیص داده و اقدامات بعدی را انجام دهد.

سیستم تشخیص حرکت چگونه می تواند مفید باشد؟

با توسعه سیستم دوربین مدار بسته مشتریان هر روز بیشتر از دیروز علاقه مند شدند تا محل های مورد نظر خود را به دوربین مدار بسته تجهیز کنند. زمانی که تعداد دوربین ها از حد معینی بیشتر می شود مقدار فضای هارد دیسک که جهت ضبط تصاویر دوربین باید روی دستگاه ضبط تعبیه شود اهمیت بیشتری پیدا می کند. ضبط شبانه روزی تصاویر دوربین مدار بسته باعث می شد که مقدار زیادی از تصاویر بی اهمیت روی حافظه هارد دستگاه ضبط شوند و این موضوع باعث نارضایتی مشتریان می شد علاوه بر آن هنگام جستجو آنها با دردسرهای زیادی روبرو می شدند. ادامه این روند باعث شد تا تولید کنندگان در حوزه سیستم های نظارت تصویری به فکر راه حل بیفتند، یکی از این راهکارها استفاده از تکنولوژی هوشمند تشخیص حرکت دوربین مدار بسته می باشد که امروزه تقریبا همه دوربین ها از آن استفاده می کنند.

سیستم تشخیص حرکت چگونه کار می کند؟

این سیستم در دوربین های تحت شبکه از الگوریتم خاصی برای تشخیص حرکت تبعیت می کند. سیستم هوشمند دوربین مدار بسته در هر لحظه میدان دید دوربین مدار بسته را اسکن می کند و تعداد پیکسل های تصویر را می شمارد، این عمل در هر ثانیه انجام می شود، به محض هر گونه تغییر در تعداد پیکسل دوربین مدار بسته این تغییر را به منزله حرکت تشخیص می دهد و به مرکز کنترل خبر می دهد.

تشخیص حرکت

سیستم تشخیص حرکت چگونه می تواند به ما کمک کند؟

ما می توانیم با استفاده از این قابلیت دوربین های مدار بسته بسیاری از راه حل های هوشمند سازی را طراحی کنیم.

ضبط تصاویر با تشخیص حرکت

این قابلیت را می توان پر کاربرد ترین ویژگی سیستم تشخیص حرکت دانست. به این صورت که دوربین مدار بسته تنها زمانی که حرکت در جلوی آن وجود داشته باشد اقدام به تصویر برداری می کند و تصاویر آن توسط دستگاه NVR، ضبط می شود. این مهم به مشتریان کمک می کند تا هنگام مشاهده تصاویر ضبط شده، با حجم زیادی از تصاوی فاقد ارزش روبرو نشوند و فقط تصاویر ارزشمند را در اختیار داشته باشند.

ارسال آلارم

قابلیت دیگر استفاده از این تکنولوژی اینگونه است که، می توانیم برای دوربین تعریف کنیم تا در صورت تشخیص حرکت از طریق خروجی آلارم مستقیم، فعالیت مشخصی را انجام دهد به طور مثال می تواند چراغی را روشن کند یا آژیری را فعال نماید یا کلیدی را فعال نماید. این موضوع می تواند به نصابان و تکنیسین های نصب سیستم دوربین مدار بسته کمک کند تا سیستم ها را با توجه به نیاز مشتریان طراحی کنند.